فن ماینر

فن خنک کننده Aavid Thermalloy

برند اوید ترمالوی

آیا با فن خنک کننده Aavid Thermalloy (اَوید تِرمالوی)، از برندهای برتر تولید فن برای دستگاه های استخراج ارز دیجیتال یا ماینرها آشنا هستید؟

همانطور که می دانید، فن یکی از مهم ترین قطعات در ماینرها و سایر سیستم های کامپیوتری است. از لپتاپ گرفته تا سرورهای بزرگ مراکز داده، همه سیستم های کامپیوتری به دلیل پردازش های پی در پی با افزایش حرارت همراه هستند. ماینرها نیز هنگام کار با افزایش شدید دما رو به رو هستند و در صورت عدم استفاده از فن مناسب، آسیب جدی خواهند دید و از کار خواهند افتاد.

در این مقاله، انواع فن خنک کننده Aavid Thermalloy را به شما معرفی خواهیم کرد و تاریخچه و سایر تولیدات این برند صاحب نام تولید فن های خنک کننده را توضیح خواهیم داد.

Aavid Thermalloy، ارائه کننده راهکارهای سرمایشی در جهان

Aavid Thermalloy [که اکنون دیگر به صورت مستقل فعالیت نمی کند و جزئی از شرکت بزرگ Boyd به حساب می آید]، با محصولات مدیریت حرارت پیشرفته خود در جهان شناخته شده است. این شرکت تا سال 2017 یکی از شرکت های تابعه کمپانی آمریکایی Aavid Thermal Technologies (یا فناوری های حرارتی Aavid) بود.

علاوه بر Aavid Thermalloy، بخش های دیگر کمپانی Aavid Thermal Technologies نیز با شرکت های بزرگ دیگری ادغام شده است؛ اما پیش از آن، برای نزدیک به 30 سال به توسعه و ارائه محصولات مدیریت حرارتی نوین و پیشرفته مشغول بود و در زمینه تولید محصولات پیشرفته مدیریت حرارت، خدمات مهندسی و نرم افزارهای تحلیل طراحی در جهان پیشرو بود.

این کمپانی پیشرو، راهکارهای سرمایشی کاملی را برای طیف گسترده ای از مشتریان از جمله صنایع مربوط به کامپیوتر، سرگرمی، ارتباطات، پزشکی، منبع تغذیه، کنترل ها، ابزارهای دقیق اندازه گیری، و حمل و نقل ارائه می نمود.

راهکارهای حرارتی Aavid طیف وسیعی از کاربردهای مختلف را دربرمی گرفت؛ از سرمایش ریزپردازنده ها و نیمه رساناهای گسسته گرفته تا لوکوموتیوهای دیزلی-الکتریکی، و از سرمایش درایو موتور تا ایستگاه های پایه سلولی بی سیم.

لوگوی کمپانی Aavid Thermal Technologies

تاریخچه کمپانی Aavid Thermal Technologies

کمپانی Aavid Thermal Technologies در سال 1993 در شهر کانکورد، مرکز ایالت نیوهَمپشایر آمریکا، تأسیس شد و نزدیک به 30 سال در فناوری و بازار مدیریت حرارت در جهان پیشرو بود؛ اما سابقه آن به حدود 60 پیش بر می گردد.

شکل گیری Aavid Thermalloy

در دهه 1960 میلادی نخستین مدارهای یکپارچه سیلیکونی (IC یا میکروچیپ) روی کار آمد. این مدارهای یکپارچه، از مجموعه ای از مدارهای الکترونیکی بر روی یک قطعه کوچک و تخت (تراشه) از جنس مواد نیمه رسانا مانند سیلیکون ساخته می شوند.

نخستین مدارهای یکپارچه سیلیکونی
نمونه ای از نخستین مدارهای یکپارچه سیلیکونی
تولید مدارهای یکپارچه در دهه 60 میلادی
تولید مدارهای یکپارچه در دهه 60 میلادی

ابداع مدارهای یکپارچه، طراحان سیستم های الکترونیکی را قادر می ساخت تا با ارائه محصولات جدید در ابعاد کوچکتر و با عملکرد و سرعت بهتر، اطمینان پذیری بیشتر و قیمت‌های پایین تر، به تقاضای مصرف‌کنندگان و افزایش رقابت پاسخ دهند.

در چنین شرایط چالش برانگیزی Aavid پا به این عرصه گذاشت. در اوائل دهه 60 میلادی و بعد از ماه ها تلاش، کِنِت سنت ژاک و همکارش هیت سینک خاصی را طراحی کردند که گرمای نیمه رساناها را دفع می کرد. این هیت سینک با ایجاد دمای خنک تر باعث می شد گرما به طرف بالا جریان یابد. این موفقیت در سال 1964 به تأسیس کمپانی Aavid Engineering انجامید.

کنت سنت ژاک، موسس شرکت Aavid

در اوائل دهه 60 میلادی و بعد از ماه ها تلاش، کِنِت سنت ژاک و همکارش هیت سینک خاصی را طراحی کردند که گرمای نیمه رساناها را دفع می کرد. این هیت سینک با ایجاد دمای خنک تر باعث می شد گرما به طرف بالا جریان یابد. 

این موفقیت در سال 1964 به تأسیس کمپانی Aavid Engineering انجامید.

بنیان گزاران این کمپانی، ابتدا نام «Arvid» را که یک نام خانوادگی بود برای شرکت خود انتخاب کرده بودند. اما در چاپ اطلاعیه های بازگشایی شرکت، نام آن به اشتباه «Aavid» قید شده بود. دیگر وقتی برای اصطلاح آن باقی نمانده بود و به همین دلیل، نام Aavid روی این شرکت ماند.

در اکتبر 1993، شرکت Aavid Engineering به طور کامل خریداری شد و به شرکت تابعه کمپانی تازه تأسیس Aavid Thermal Technologies بدل گشت.

Aavid قدیمی ترین شرکتی است که منحصراً به حل مشکلات حرارتی اختصاص داشته و گسترده ترین طیف محصولات را در صنعت مدیریت حرارتی ارائه می کرده است.

تا پایان سال 1996 این کمپانی وسیع ترین طیف محصولات صنعت مدیریت حرارت را ارائه می کرد. جنرال الکتریک، IBM، اینتل، HP و موتورولا از جمله مشتریان آن بودند.

پردازنده Intel با فن Aavid

در آن زمان، Aavid نزدیک به 700 هزار متر مربع فضا برای تولید و توزیع محصولات سرمایشی در سطح جهان در اختیار داشت و روز به روز بازار آن وسیع تر می شد. Aavid تقریباً 25 درصد از بازار آمریکای شمالی را در اختیار داشت. محصولات Aavid شامل نرم افزارهای دینامیک سیال محاسباتی (CFD)، هیت سینک های آلومینیومی و مسی، فن های خنک کننده Aavid Thermalloy، لوله های حرارتی (هیت پایپ)، چسب های رسانا، صفحات سردِ خنک شونده با مایع و … بود.

فن خنک کننده با هیت سینک Aavid
فن خنک کننده با هیت سینک Aavid
صفحه سرد خنک شونده با مایع (لیکوئید کولینگ)
صفحه سرد سیستم سرمایش با مایع (لیکوئید کولینگ)
لوله های حرارتی Aavid
لوله های حرارتی Aavid
هیت سینک Aavid با چسب رسانا
هیت سینک Aavid با چسب رسانا

کارخانه های Aavid در ایالات نیوهمپشایر، کالیفرنیا و تگزاس آمریکا، و نیز در کانادا، چین، تایوان و انگلستان قرار داشت؛ این شرکت در تگزاس و نیوهمپشایر دارای دو مرکز تحقیق و توسعه نیز بود.

 Aavid سه شرکت زیرمجموعه داشت که به تولید محصولات و خدمات مدیریت حرارت برای از بین بردن گرمای ناخواسته در قطعات و سیستم های الکتریک و الکترونیک (مانند میکروپروسسور و IC) می پرداختند.

یکی از این سه شرکت، Applied Thermal Technologies (فناوری های حرارتی کاربردی) واقع در سیلیکون ولی کالیفرنیا بود؛ ارائه خدمات تحلیلی و مشاوره طراحی به عهده این شرکت بود. مشاوران Applied با استفاده از ابزارهای پیچیده طراحی کامپیوتری، با تیم طراحی شرکت ها همکاری می کردند تا در عین کاهش حداکثری هزینه ها، زمان ورود به بازار را برای این شرکت ها به حداقل برسانند.

لوگوی شرکت Applied Thermal Technologies

شرکت زیرمجموعه دیگر Fluent Incorporated بود که بخش مربوط به نرم افزارهای پیچیده دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) را به عهده داشت. (این گونه نرم افزارها برای ارائه تجزیه و تحلیل کامل و بسیار دقیق سیستم و قطعات هیت سینک به کار می رود.) قابلیت های منحصر به فرد تجزیه و تحلیل این شرکت به طراحان امکان می داد که طرح های جایگزین جریان هوا، انتقال گرما و جریان جرم را به راحتی و بدون دردسر ساختن مدل های فیزیکی دقیق بررسی کنند.

شبیه سازی در نرم افزار CFD اوید
نمونه هایی از شبیه سازی نرم افزار CFD اَوید

و اما مهم ترین شرکت زیرمجموعه، Aavid Thermal Products بود که در سال 2000 و در پی خرید شرکت تولید هیت سینک «Thermalloy»، نام خود را به Aavid Thermalloy تغییر داد.

ساختمان شرکت Aavid Thermalloy

Aavid Thermalloy دارای گواهی ISO است و با کیفیت استثناییِ محصولات مدیریت حرارت پیشرفته خود که با شکل ها، اندازه ها و گزینه های استاندارد و سفارشی متنوعی ارائه می شدند در جهان شناخته شده است.

انواع فن خنک کننده Aavid Thermalloy و نیز طراحی های اختصاصی هیت سینک، مبدل های حرارتی، دستگاه های صفحه سرد مایع و … از جمله محصولات و خدماتی هستند که این شرکت در سال های فعالیت مستقل خود ارائه می کرد. Aavid Thermalloy دارای بیش از 8 کارخانه با موقعیت استراتژیک در سراسر جهان بود.

انواع هیت سینک های Aavidترمالوی
انواع هیت سینک های Aavid Thermalloy
فن های Aavid Thermalloy به همراه هیت سینک
فن خنک کننده Aavid Thermalloy
سیستم سرمایش با مایع Aavid Thermalloy
سیستم سرمایش با مایع «هیدروسینک» Aavid Thermalloy
مبدل حرارتی Aavid Thermalloy
مبدل حرارتی Aavid Thermalloy

تبدیل شدن به زیرمجموعه شرکت Boyd

در سال 2017، Aavid Thermalloy توسط کمپانی Boyd خریداری شد و پس از آن، به جای Aavid Thermalloy، با نام Aavid و تحت عنوان «بخش مدیریت دمای Boyd» به کار خود ادامه داد.

ساختمان Aavid Boyd

کمپانی Boyd با نزدیک به یک قرن تجربه یکی از شرکت های پیشروی جهانی در ابداع و ارائه متریال مهندسی پایدار و راهکارهای مدیریت حرارت است. دفتر مرکزی این شرکت در شهر مودِستوی کالیفرنیا قرار دارد.

شرکت Boyd با خرید Aavid Thermalloy در صدد بود تخصص خود را در زمینه مدیریت حرارت فعال و غیرفعال ارتقا دهد؛ و نقاط قوت کلیدی خود را در مواردی همچون پراکنده کردن گرما، محافظت EMI، چسب های شفاف نوری OCA، عایق های الکتریکی، صوتی و حرارتی، فیلتراسیون صوتی، جذب ارتعاش و میرایی مکانیکی تقویت نماید.

دمنده های برند Boyd
انواع دمنده های Boyd
فن با هیت سینک برند Boyd
فن با هیت سینک برند Boyd
عایق صوتی Boyd
عایق صوتی Boyd
عایق حرارتی Boyd
عایق حرارتی Boyd

Boyd علاوه بر دفتر مرکزی خود در مودستوی کالیفرنیا، اکنون در سایر نقاط آمریکا و همچنین کانادا، آلمان، انگلستان، بلژیک، لهستان، ایتالیا، چک، ویتنام، تایلند، کره، چین، تایوان و هند نیز مراکزی را برای طراحی و تولید در اختیار دارد.

دفاتر و کارخانجات Boyd در جهان

اکنون این کمپانی در تلاش است تا نام تمامی بخش ها و شرکت های زیرمجموعه خود را به Boyd تغییر داده و تحت این برند واحد، به فعالیت خود در سراسر جهان ادامه دهد. در نتیجه، نام Aavid از این مجموعه حذف شده و محصولات آن، زین پس تحت برند Boyd به بازار عرضه خواهد شد.

فن های برند Boyd

کدام فن ها برای دستگاه های استخراج رمز ارز مناسب هستند؟

انتخاب فن مناسب بر عملکرد سایر قطعات و بازده کلی ماینرها تأثیر به سزایی دارد. به همین دلیل پیش از خرید بهتر است مدل های مختلف فن ماینر اَوید تِرمالوی، دلتا، نیدک و … را بشناسید تا بدین ترتیب، محصول مناسبی را برای دستگاه استخراج رمزارز خود و منبع تغذیه آن انتخاب کنید.

چنانچه در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، کارشناسان ماینرفن با پشتیبانی همه روزه و حتی در ایام تعطیل به صورت تلفنی آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره و راهنمایی لازم به شما هستند، و برای انتخاب بهترین و مناسب ترین محصول در کنار شما خواهند بود.

ماینرفن ؛ نامی که می شناسید

بزرگترین تأمین کننده فن های خنک کننده ماینر در ایران با ارائه انواع فن در برند ها و ابعاد مختلف

بنر ماینرفن

انواع فن خنک کننده Aavid Thermalloy

فن اکسیال یا محوری Aavid Thermalloy

فن اکسیال یا محوری نوعی فن صنعتی است که برای خنک سازی تجهیزاتی که هنگام استفاده حرارتشان بالا می رود، استفاده می شود. این فن ها به این دلیل اکسیال یا محوری نامیده می شوند که به موازات محور هوا را به داخل می کشند و تخلیه می کنند.

فن های محوری به نحوی مؤثر حجم زیادی از هوا را برای خنک کردن اجسام یا تهویه فضا جابجا می کنند. مواد و قطعات جانبی مورد استفاده برای این فن ها بر اساس نوع کاربرد و عوامل فیزیکی مانند محیطی که در معرض آن قرار می گیرند، دما، رطوبت، فشار و غیره تعیین می شود.

فن اکسیال Aavid Thermalloy
فن اکسیال یا محوری Aavid Thermalloy

این فن ها تقریباً در هر اندازه ای موجود هستند و بسته به ابعادشان برای کار کردن به برق زیادی نیاز ندارند. با این حال، جریان هوایی که فن های محوری تولید می کنند کم فشار است. ترکیب این فشار کم و حجم بالای جریان هوا باعث می شود جریان هوا به صورت یکنواخت در فضای مورد نظر توزیع شود. این مسئله فن محوری را به گزینه ای ایده آل برای خنکسازی ماینرها بدل کرده است.

از فن خنک کننده Aavid Thermalloy در چه مدل ماینرهایی استفاده می شود؟

فن خنک کننده Aavid Thermalloy با ابعاد 12 در 12 برای ماینرهای مدل E9، M3، S9، S11، S17، S19، T9 و T17 و همچنین برای ماینرهای Inno2، Inno1 و Inno مناسب است.

فن خنک کننده Aavid Thermalloy با ابعاد 6 در 6 نیز در پاور (منبع تغذیه) ماینرهای Bitmain1600 و Bitmain1800 و همینطور در تمام زیر مجموعه های دستگاه های T9 و S9 به کار می رود.

فن دمنده سانتریفیوژ یا حلزونی Aavid Thermalloy

فریم های سانتریفیوژ این فن شبیه به لاک حلزون است و به همین دلیل، به آن فن حلزونی نیز می گویند. فن های سانتریفیوژ هوا را در محفظه دمنده، تحت فشار قرار می دهند. این فن ها در مقایسه با فن های محوری جریان هوای ثابت و پرفشاری را تولید می کنند، اما حجم کمتری از هوا را جابجا می نمایند.

فن های سانتریفیوژ با پروانه های منحنی رو به جلو یا رو به عقب و برای دمیدن یا مکش موجود هستند. این فن ها در مقایسه با فن های محوری معمولاً به برق بیشتری نیاز دارند.

فن سانتریفیوژ Aavid Thermalloy
فن سانتریفیوژ Aavid Thermalloy

هر دو نوع فن سانتریفیوژ و محوری نویز صوتی و الکترومغناطیسی تولید می کنند، اما صدای مدل های سانتریفیوژ تا حدودی بیشتر از مدل های محوری است.

این نوع فن دمنده نیز با ابعاد و سرعت های مختلف موجود است. این نوع فن خنک کننده Aavid Thermalloy در ابعاد کوچک برای سرمایش CPUها به کار می رود.

از فن های ماینر چطور استفاده کنیم؟

برای استفاده بهینه از فن ماینر، بهتر است آن را در محیط هایی با تهویه مناسب و عاری از هرگونه گرد و غبار و رطوبت نگهداری کنید، زیرا دما و گرد و غبار بیش از حد باعث کاهش عمر دستگاه می شود.

فن های ماینر، هیت سینک های چیپ های هش برد را خنک می کنند، و در منبع تغذیه نیز خنک سازی خازن ها و قطعات الکترونیکی که زیر فشار بار سنگین هستند را بر عهده دارند. 

به همین دلیل، اکیداً توصیه می شود در صورت خرابی فن، آن را در اسرع وقت تعویض نمایید. زیرا در صورت عدم کارکرد صحیح فن، فرآیند خنک سازی دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد. این مسئله به مرور زمان به چیپ ست های هش برد دستگاه و قطعات منبع تغذیه ماینر آسیب رسانده و در نهایت موجب از کار افتادن دستگاه می شود.

بنابراین توصیه می شود فن های خنک کننده در ماینرهایی که به صورت دائمی در حال کار هستند هر دو هفته یک بار سرویس شوند. به علاوه باید هر دو ماه یک بار فن ها را به صورت کامل و اساسی سرویس نمود.

چه زمانی باید فن را تعویض نمود؟

اصلی ترین دلایلی که نشان می دهد فن های خنک کننده ماینر معیوبند و باید تعویض شوند، عبارت است از:

  • از کار افتادن فن
  • ایجاد صدای ناهنجار توسط فن
  • پایین آمدن بیش از حد دور فن، به طوری که دمای چیپ ست ها از حد مجاز بالاتر رفته باشد.

نکات مهم در خرید فن ماینر

خرید یک فن خنک کننده نامناسب می تواند به سایر قسمت های ماینر آسیب برساند و هزینه زیادی به همراه داشته باشد. بنابراین در هنگام خرید تمامی نکات و شرایط سیستم ماینر خود را در نظر بگیرید و فن مناسب را انتخاب نمایید.

میزان آمپر و قدرت دور فن

توجه به این دو پارامتر در انتخاب فن مناسب بسیار اهمیت دارد. برای مثال، فرض کنید برای خنک سازی ماینر نیاز به فن حداقل یک آمپر با دور 5،500 باشد. برای چنین دستگاهی نباید فنی را انتخاب کنید که میزان آمپر و دور آن از این مقادیر خیلی کمتر و یا خیلی بیشتر باشد؛ بلکه باید تا حد امکان به این مقادیر نزدیک باشد تا خنکسازی ماینر شما به بهینه ترین شکل ممکن انجام شود.

تعداد پره های فن

پروانه ای که در داخل فن ماینر شما می چرخد معمولاً دارای 3، 5، 7، 9 و یا 11 پره است. تعداد پره ها و طراحی آنها می تواند بر پارامترهای مختلفی همچون حجم هوای منتقل شده تأثیر بگذارد. جنس پره ها نیز بر عملکرد فن در درازمدت اثر گذار است. به عنوان مثال، برخی از فن های ماینر از پلاستیک ضد گرد و غبار ساخته شده اند که دیرتر کثیف می شود.

ابعاد فن

شرکت های تولید کننده فن معمولاً در تمامی مدل ها سایزهای مختلفی را ارائه می کنند و شما می توانید بر اساس نیاز خود، سایز مناسب را تهیه کنید. برای تعیین سایز مناسب فن باید به مدل دستگاه ماینر، منبع تغذیه آن و نیز توصیه های سازنده آن توجه کنید.

کانکتور فن

فن ها دارای کانکتورهای مخصوصی هستند که به کنترل برد ماینر و یا منبع تغذیه ماینر متصل می شوند. این کانکتورها بسته به مدل کنترل برد و ویژگی های ماینر متفاوت هستند. 

فن های 14 در 14 دارای دو نوع کانکتور هستند: 6 پین با 6 سیم، و 4 پین ATX با 6 سیم. 

کانکتور فن ماینر 6 پین 6 سیم
کانکتور 6 پین با 6 سیم

برای فن های 12 در 12 نیز  دو نوع کانکتور وجود دارد: 4 پین و 6 پین (با 6 سیم یا با 4 سیم).

کانکتور فن ماینر 4 پین
کانکتور 4 پین
کانکتور فن ماینر 6 پین با 4 سیم
کانکتور 6 پین با 4 سیم

کانکتور فن های کوچکتر نیز اغلب 2 پین، 3 پین و 4 پین هستند. (با 2 سیم، 3 سیم و 4 سیم)

کانکتور فن ماینر 2 پین
کانکتور 2 پین
کانکتور فن ماینر 3 پین
کانکتور 3 پین

بنابراین برای انتخاب کانکتور فن مناسب، باید حتماً به نوع دستگاه ماینر و کنترل برد و همچنین به نوع کانکتور منبع تغذیه آن نیز توجه کرد.

تنظیم سرعت فن ماینر

از آن جایی که دستگاه های ماینر نیازمند سرمایش زیادی هستند لازم است فن های آن ها با دور بالا بچرخند. فن های ماینر با سرعت بالای 5000 دور در دقیقه معمولاً صدای زیادی تولید می کنند. آلودگی صوتی این فن ها در اوج چرخش تا 6500 دور در دقیقه بعضاً به 75 دسی بل هم می رسد. 

در نسخه های نرم افزارهای اوریجینال کارخانه های تولید کننده ماینر، دور فن ماینر به هیچ عنوان به صورت دستی قابل تغییر نیست. بلکه کنترل برد با توجه به دمای چیپ ستِ هش بردها به صورت اتوماتیک دور فن را فرمان داده و تنظیم می کند.

گاهی برای خنک سازی ماینرها، آن ها را درون روغن مینرال قرار می دهند. این روغن رسانایی بالایی ندارد و گرمای ماینر را به خوبی انتقال داده و آن را خنک می نماید.

در ماینرهایی که به این شیوه خنک می شوند، وجود فن ضروری نیست و فرد ممکن است تمایل داشته باشد دور فن ها را کم کند. در این صورت، تنها با استفاده از نرم افزارهای اوورکلاکینگ مخصوص می توان دور فن را به صورت دستی پایین آورد.

اما اگر فرد بخواهد برای سایلنت کردن ماینر و یا قرار دادن آن در روغن مینرال، فن را از مدار خارج کند چه باید کرد؟

از آن جایی که در دستگاه های جدید کنترل برد فن ها را به صورت اتوماتیک تنظیم می کند، عملکرد فن ها توسط سنسورهای کنترل برد حس می شود. و اگر یک فن از کار بیفتد، دستگاه ارور داده و عملکرد ماینر متوقف می شود. در این صورت برای خارج کردن فن از مدار باید از سیمولاتور یا شبیه ساز فن استفاده کرد. این شبیه ساز به کنترل برد القا می کند که فن متصل است و مشکلی وجود ندارد؛ و در واقع، به نوعی کنترل برد را فریب می دهد تا متوجه قطع شدن فن نشود و دستگاه را از کار نیندازد.

این مقاله توسط تیم تولید محتوای آرمو وب به طور اختصاصی برای مجموعه ماینرفن تهیه و تنظیم شده است و تمام حقوق مادی و معنوی محتوا متعلق به مجموعه ماینرفن می باشد. بنابراین هرگونه استفاده و کپی برداری از این صفحه می‌بایست با ذکر منبع لحاظ گردد.

محصولات Aavid Thermalloy در ماینر فن

بنر ماینرفن

در صفحه اینستاگرام ما عضو شوید تا از اخبار روزانه محصولات مطلع باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *